napis

X Spotkanie autorskie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach - z Renata Piątkowską

spotkanie autorskie X

20 marca 2012 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach przy ul. Zamkowej 8 odbyły się dwa spotkania autorskie z Renatą Piątkowską, na które przybyło 135 uczniów Zespołów Szkolno-Przedszkolnych w Spytkowicach i w Ryczowie oraz Filii w Ryczowie-Chałupkach.

Renata Piątkowska - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, mieszka w Bielsku Białej. Jest autorką 22 utworów dla dzieci. Jej książka "Na wszystko jest sposób" otrzymała w 2007 r. drugą nagrodę w kategorii: książka dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży im. Astrid Lindgren, organizowanym przez Fundację ABCXXI - "Cała Polska czyta dzieciom". W 2008 r. autorka znalazła się wśród laureatów konkursu o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik "Bliżej Przedszkola".

spotkanie autorskie X

Wielką pasją autorki jest jazda konna i ... pisanie książek. Jak sama mówi, o tym, że zostanie pisarką, wiedziała już kiedy samodzielnie zaczynała pisać pierwsze proste zdania. Książki od zawsze były dla niej ważne i już w dzieciństwie zawładnęły jej wyobraźnią. W trakcie spotkania Renata Piątkowska ciekawie opowiadała o swojej twórczości literackiej, o książkach opisujących codzienne sytuacje, o bohaterach swoich utworów, którymi są zwyczajne dzieci z dużym poczuciem humoru i głową pełną zwariowanych pomysłów. Zdaniem pisarki świat widziany oczami dziecka jest niezwykły, ale szczypta magii nie zaszkodzi - stąd np. wróżka pojawiająca się w książce "Lemoniadowy ząb". Pisarka w przystępny sposób wyjaśniła dzieciom różnicę między przesądami a przysłowiami, przybliżyła najmłodszym temat polskich przysłów - "Z przysłowiami za pan brat" oraz przesądów - "Szczęście śpi na lewym boku". Przedstawiła młodym słuchaczom swoją najnowszą książkę "Gdyby jajko mogło mówić", w której wyjaśnia dzieciom pochodzenie i znaczenie wielu ciekawych i świątecznych zwyczajów. Opowiedziała również o swoich innych książkach, a towarzysząca pisarce pani Elżbieta Malwina Kożurno czytała ich fragmenty. Autorka zachęcała dzieci do czytania oraz uczestnictwa w konkursach literackich, gdzie mogą próbować swoich sił w pisaniu poezji czy prozy na dowolny temat. Młodzi czytelnicy zadawali wiele pytań dotyczących warsztatu pracy pisarza, życia osobistego oraz zainteresowań. Uwieńczeniem spotkania autorskiego były podziękowania oraz autografy rozdawane przez Renatę Piątkowską.    Fotogaleria >>    

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt