napis

XV SPOTKANIE AUTORSKIE Z ŁUKASZEM DĘBSKIM W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SPYTKOWICACH
spotkanie autorskie XV

W dniu 6 maja 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach gościł prozaik, scenarzysta, autor licznych książek dla dzieci Łukasz Dębski. Pisarz debiutował zbiorem "Wiórki, wiewiórki i inne bajki wierszem" w 2001 r. Autor "Pociągu z literkami", "Łamigłówek", "Łamisłówek" oraz serii przewodników dla dzieci – "Francja", "Grecja", "Włochy". W swojej kawiarni na zbiegu ulic Felicjanek i Małej organizuje spotkania i imprezy literackie, także dla małych czytelników. Spotkania dzieci z autorem to prawdziwa przygoda. W 2007 roku Cafe Szafe otrzymała nagrodę IBBY za upowszechnianie czytelnictwa poprzez różnorodne formy promocji książki dla najmłodszych. Autor czynnie angażuje się w akcje społeczne, działa w fundacji Czas Dzieci pomagając dzieciom z rodzin uboższych i terenów peryferyjnych w dostępie do kultury i sztuki.

Podczas spotkania dzieci odbyły wraz z Autorem niebanalną literacko-historyczno-kulinarną podróż po Europie. Odwiedziły Włochy, Hiszpanię oraz Francję. Poznały między innymi historię powstania trójkolorowej pizzy w barwach włoskiej flagi, nazwanej na cześć królowej Małgorzaty - "Margherita". Uczniowie wraz z nauczycielką uczestniczyli również w mistrzostwach w czytaniu na czas. Honoru dzielnie broniła pani Ilona Knapik, która językowy połamaniec przeczytała w czasie zaledwie 12 sekund. W kolejnych rozgrywkach startowali zawodnicy o mocnych nerwach. Dwie drużyny detektywów - męska i żeńska stanęły przed wyzwaniem rozwikłania kryminalnej łamigłówki. Panowie okazali się bardziej dociekliwi i rozwiązanie "jadowitej" zagadki znaleźli w mgnieniu oka. Ostatni konkurs wymagał zarówno sprytu, jak i refleksu. Jednak również i w tych "zdrobnieniowych zmaganiach" uczniowie odnieśli sukces. Zwieńczeniem spotkania była projekcja filmu animowanego, autorstwa żony pisarza - Anny Kaszuba-Dębskiej, opowiadającego o życiu Karola Wojtyły.

Na zakończenie, za inspirujące wprowadzenie w świat zagadek i rymowanek oraz rozdane autografy, Pan Łukasz przyjął podziękowania od dziewięćdziesięciu uczestników spotkania.

Wszystkich młodych czytelników zapraszamy również do podróży na kartach serii przewodników dla dzieci. Podjęcia wyzwań łamigłówkowych oraz łamisłówkowych bojów.

    Fotogaleria >>    

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt