napis

XVIII SPOTKANIE AUTORSKIE Z EWĄ CHOTOMSKĄ
W GMINNEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W SPYTKOWICACH

spotkanie autorskie XVIII

25 września 2013 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach zorganizowane zostało spotkanie Ewy Chotomskiej z osiemdziesięciorgiem dzieci z opiekunami, ze Szkół Podstawowych w Spytkowicach i w Ryczowie.

Ewa Chotomska - reżyserka, scenarzystka, autorka tekstów piosenek i programów telewizyjnych skierowanych do najmłodszych: "Tik-Tak", "Fasola", "Domowe przedszkole", "Młynek", "Budzik". Podczas swojej 17-letniej działalności w Tik-Taku (około 1600 odcinków) napisała wiele teksów piosenek, które często powstawały na prośby widzów. Piosenki, np. "Mydło lubi zabawę", "Szczotka, pasta", uczą higieny, pokazując, że z mydłem i szczotką także można się bawić. Założyła wraz z Andrzejem Grabowskim dziecięcy zespół "Fasolki". Opublikowała: "Kuchenny alfabet w zagadkach", "Piosennik Ciotki Klotki", "Zając Poziomka", "Wiersze pod psem", "Każdy ma jakiegoś bzika i innych piosenek Fasolek cały worek", "Pamiętnik Felka Parerasa".

Pani Ewa na spotkaniu autorskim przyjęła postać popularnej Ciotki Klotki, postaci, którą grała w znanym głównie starszym, legendarnym programie telewizyjnym dla dzieci "Tik-Tak". Jej oryginalny, kolorowy strój wniósł dużo radości: niebieski i czerwony bucik, różne kolczyki, żółty kapelusz z kolorowymi piórkami.

Autorka mówiła o swojej mamie - Wandzie Chotomskiej, która uczyła ją rymów. Opowiadała o swoich domowych zwierzętach, o chomiku, który zjechał po rurze od centralnego niczym strażak, o psie Felku, który stał się głównym bohaterem książki "Pamiętnik Felka Parerasa". Po każdym temacie opowiadania odśpiewano związaną z nim piosenkę, ilustrując jej tekst gestami. W rozmowie z uczestnikami padało wiele pytań, a za poprawne odpowiedzi autorka nagradzała cukierkami lub kieszonkowymi tubkami pasty do zębów. Ewa Chotomska skutecznie angażowała dzieci w zabawę z bohaterami swoich historii i piosenek, co pomogło stworzyć wyjątkową, pełną radości atmosferę spotkania. Na zakończenie wszyscy z wielkim zaangażowaniem zaśpiewali piosenkę "Lekcja rysunku". Pani Ewa przyjęła też podziękowania od dzieci i dyrekcji Biblioteki, rozdawała autografy i wpisała dedykację do naszej kroniki.

Wszystkich młodych czytelników zapraszamy do zapoznania się z twórczością pisarki, szczególnie z książką i płytą "Piosennik Ciotki Klotki".

Wszystkie zdjęcia ze spotkania dostępne są na stronie internetowej Biblioteki oraz na profilu Gminnej Biblioteki Publicznej w Spytkowicach: facebook.com/gbpspytkowice. Zachęcamy do polubienia go, aby poznać inne, ciekawe wiadomości z terenu Spytkowic.

    Fotogaleria >>    

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt