napis

XIX SPOTKANIE AUTORSKIE - ZBIGNIEW MASTERNAK
spotkanie autorskie XIX

Zbigniew Masternak - pisarz młodego pokolenia, scenarzysta, producent filmowy, piłkarz - gościł 22 października 2013 r. na spotkaniu autorskim w Gminnej Bibliotece Publicznej w Spytkowicach. Autor interesująco opowiadał o sobie i dotychczasowych osiągnięciach w dziedzinie literatury i filmu. Pochodzi z małej wsi Piórków w Górach Świętokrzyskich, która liczyła siedemnaście domów. Od najmłodszych lat uważany był w swojej wsi za odmieńca. W wieku czterech lat przeczytał "Mitologię" i "Krzyżaków". Kiedy miał siedem lat napisał bajkę o starożytnej Sparcie. Zaczął grać w piłkę, by nie być odrzuconym przez rówieśników. Kontuzja kolana wykluczyła jego marzenia o zostaniu wybitnym piłkarzem. Literatem mógł jeszcze zostać, chociaż ojciec nie wierzył w słowo drukowane. To dziadek rozbudził w nim chęć szukania innego świata, który "istnieje gdzieś bardzo daleko, za ostatnim płotem świętokrzyskiej wiochy i warto go zobaczyć, a może nawet opisać". Wyruszył w świat, zaczął studiować prawo w Lublinie, polonistykę we Wrocławiu, których nie skończył. Debiutował w 2000 r. prozą na łamach "Twórczości". W 2009 r. ukończył scenariopisarstwo w Krakowskiej Szkole Filmu i Komunikacji Audiowizualnej.

Z autobiograficznego cyklu powieściowego pt. "Księstwo" dotychczas ukazały się: "Chmurołap, "Niech żyje wolność", która była szeroko komentowana w prasie i została przetłumaczona na języki obce oraz "Scyzoryk". Celem autora jest opisać swoje życie od momentu narodzin po śmierć. Kto czytał książki Masternaka, wie, że próżno szukać tam sielankowej wsi. Na pierwszy plan wysuwa się ludzka ciemnota, drobne zatargi, plotki, które urastają do mini-politycznych wojen. Ważna w twórczości pisarza jest znudzona młodzież, która pałęta się bezcelowo po ulicy, marząc o ucieczce, ale kiedy może wyjechać, to nie potrafi ruszyć się z miejsca. Jedynym sposobem na nudę jest nauka i piłka nożna. Literatura i sport to dwie pasje pana Zbyszka. Pisarz uważa, że dzięki sportowi utrzymuje umysł w doskonałej kondycji. Trenował w OKS Opatów, Koronie Kielce, Motorze Lublin, po długiej przerwie gra znowu, teraz dla B-klasowego Puławiaka Puławy. Kariera piłkarska pomogła mu poczuć, że jest bliżej fascynacji zwykłego człowieka.

W 2005 roku na podstawie opowiadania "Stacja Mirsk" powstał film, którego Zbigniew Masternak był współproducentem. Obraz ten otrzymał Grand Prix na IX Krakowskim Festiwalu Filmowym "KRAKFFA". W 2010 r. reżyser Andrzej Barański nakręcił w Górach Świętokrzyskich, na podstawie książek Z. Masternaka film pt. "Księstwo", który był prezentowany w 2011 r. w konkursie głównym 46. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w czeskich Karlowych Warach, jako jedyna polska produkcja. Obecnie przygotowuje dwie kolejne powieści z cyklu "Księstwo", scenariusz filmu fabularnego "Transfer" (wspólnie z Jackiem Raginisem i Kubą Wasiakiem) opowiadający o korupcji w footballu oraz 13-odcinkowy serial "Zielony Parasol" (wspólnie z Jackiem Raginisem).

Spotkanie, połączone z prezentacją zdjęć Zbigniewa Masternaka z podróży po świecie, w którym uczestniczyło ponad czterdziestu uczniów klas III gimnazjów w Spytkowicach i w Ryczowie, zakończyło się podziękowaniami dyrektora Biblioteki, a pisarz obiecał, że do Spytkowic w Dolinie Karpia jeszcze wróci. Tym razem na urlop.

    Fotogaleria >>    

Copyright © GBP Spytkowice 2010 ·Switchprojekt